Всі новини >

Агропросперіс  22.09.2017

Марія Осика: «Наша мета - виховати підприємця-власника»

Група компаній «Агропросперіс» в Україні працює з 2006 року. Вона об’єднує 50 агровиробництв – Агропросперіс-заводів (АПЗ) із загальною площею земельного банку понад 400 тис га в 14 областях України. Це один з найбільших виробників і експортерів агрокультур Чорноморського регіону. «Агропросперіс» фінансує і постачає на експорт понад 2,5 млн т зерна щорічно.

 

Основним інвестором Групи «Агропросперіс» є NCH Capital (США) – компанія, що з моменту свого заснування в 1993 році сформувала двадцять п'ять фондів, призначених для відкриття доступу до фінансів національним ринкам, що розвиваються.

 

http://propozitsiya.com зустрілася з Марією Осикою, директором з аграрних інвестицій представництва NCH в Україні.

 

До останнього часу «Агропросперіс» було досить закритим об’єднанням. Зараз воно стає більш публічним. З чим це пов’язано?

 

Раніше не було особливої потреби у публічності, оскільки АПЗ виробляли продукцію, 80% якої йшло на експорт. Зараз ми активно створюємо ланцюг доданої вартості від поля до столу для агровиробників України.

 

 

Яким чином відбувається співпраця?

 

У жовтні 2015 року «Агропросперіс» представив інноваційну сервісну платформу, суть якої – підвищення повернення на вкладений капітал в агровиробництві, використовуючи 10-літній досвід Групи та відпрацьовані технологічні рішення по 5 культурам (соняшник, кукурудза, пшениця, ріпак та соя), фінансування через «Агропросперіс Банк» під аграрні розписки і форвардні контракти та співпрацю зі світовими переробниками.

 

Скільки клієнтів вже долучено, які переваги співпраці?

 

70 – це малі та середні агрокомпанії в ключових агровиробничих регіонах Україні. «Агропросперіс» пропонує довгострокову фінансову стабільність агровиробництва, яка створюється за допомогою перевірених управлінських алгоритмів, агротехнологій з використанням сучасних ІТ-інструментів, фіксування маржі за певною культурою та отримання валютної виручки через підписання форвардних контрактів.

 

Нещодавно «Агропросперіс» почав використовувати новий ІТ-інструмент для прогнозування фінансового результату від виробництва різних культур. Які задачі і можливості програми?

 

Це абсолютно унікальний ІТ-інструмент для централізованого ведення агровиробництва – веб-додаток Smart Agri, власна розробка «Агропросперіс», над якою протягом декількох років працювала професійна команда ІТ-фахівців, агрономів та аналітиків.

 

Smart Agri – це інструмент, який допомагає змоделювати потрібний фінансовий результат (повернення на вкладені в сезон кошти) на будь-якому горизонті часу, - наприклад, на наступні 3 роки. Програма базується на аналітичних алгоритмах 8-річної бази даних 50 АПЗ. За допомогою цього інструменту можна відпрацювати оптимальну технологію вирощування агропродукції під конкретний фінансовий результат, заданий інвестором чи власником, у віртуальній реальності за кілька годин.

 

В розмові з інвестором директори та управлінська команда АПЗ переходять на мову цифр, а саме – досягнення визначеного повернення на капітал за сезон з певною ймовірністю.

 

Smart Agri – пластичний і універсальний інструмент, який  може застосовуватись на будь-якому підприємстві, в будь-якій індустрії, в будь-якій країні. Ми плануємо відкрити цей продукт українським та світовим агровиробникам.

 

Створити таке моделювання – це була Ваша ідея?

 

Так, вона почалася з дня, коли ми готували презентацію «Агропросперіс Банку» для фермерів. Ідеї народжуються, коли є завдання, яке потрібно реалізувати за максимально короткий час. По суті, це квантовий перехід з точки А в точку Б.

 

У «Агропросперіс» також діє особлива партнерська програма із залучення коштів. Розкажіть про неї, будь ласка.

 

Партнерська програма діє вже другий рік:  ми запропонували ключовим спеціалістам АПЗ вкладати свої кошти в агровиробництво свого АПЗ. Схема подібна до депозиту, проте на відміну від стандартної банківської ставки 5% у доларах, вони самі створюють свої відсотки за депозитом і, до речі, отримали в середньому 80% річних в доларах в 2016 році. Таким чином, фахівці, чітко розуміючи параметри техоперацій, реально створюють свій фінансовий результат і результат АПЗ.

 

Скільки осіб долучено до партнерської програми?

 

В минулому році в партнерській програмі брало участь 35 осіб, які вклали 250 тис. доларів, цього року вже 945, які вклали 3 млн. доларів. Ми для них провели робочі зустрічі в Києві, щоб кожен фахівець ядра АПЗ зрозумів свою роль і те, як саме він впливає на агровиробництво, як краще організувати свою роботу, щоб його внесок приніс максимальні відсотки.

 

Така практика залучення коштів людей у власні підприємства – це запозичений досвід?

 

Ми орієнтуємося на кращий світовий досвід.

 

Глобально є дві системи управління: система контролю, коли люди працюють під страхом і контролюється кожен їхній крок. У нас люди грамотні, вони обходять будь-який контроль, крім того, подібний метод управління блокує свідомість.

 

Для «Агропросперіс» контроль – це минуле. У нас діє система Людини-Творця, власника своєї справи, яку можна озвучити як: «Я – вільна людина, підприємець-співвласник своєї справи, який створює максимальний фінансовий результат для себе і своєї компанії!».

Чи можна вже говорити про результативність такого підходу?

 

Однозначно. Наша мета – виховати підприємця-власника. Для цього потрібна зміна свідомості та підходу до організації праці. Наприкінці року підводяться підсумки діяльності кожного працівника по функції та виводиться рейтинг по Групі. «Агропросперіс» мотивує ту поведінку, яку очікує отримати від працівників.

 

Це закриває і кадрові питання?

 

Безумовно. Ми створили відкриту організаційну систему, яка залишає в організації тільки кращі кадри. Переконана, що 80% результату дають фахівці на місцях, тому в першу чергу інвестуємо саме в фахівців.

Крім того, плануємо створення «Агропросперіс Академії». І це не стіни, бо їх можна орендувати; суть Академії – інструменти, які за короткий час допомагають спеціалістам змінити спосіб мислення, перейти на нові алгоритми, націлені на фінансовий результат.

 

Структура «Агропросперіс» досить складна. Чи важко нею керувати?

 

У нас два бізнес-підрозділи. Перший – агропромислове виробництво, об’єднане під управлінням 6 холдингів, - це 50 АПЗ і 12 елеваторів. Другий – ланцюг доданої вартості агровиробнику від лану до столу.

 

З інструментами, які ми запровадили протягом останніх двох років, керувати такою структурою стало легко і радісно. Наша мета як інвестора зробити систему, яка самоочищається. Для цього в кожному АПЗ сформували ядро – фахівців, які безпосередньо створюють актив. І закріпили відповідальність однієї людини за один конкретний напрямок, показник чи територію. Далі визначили їм 1-2 параметри на кожному кроці, а також фінансовий алгоритм. Подібні інструменти роблять управлінську структуру прозорою і стрункою, є рейтинг усіх генеральних директорів АПЗ, усіх агрономів, інженерів та інших спеціалістів ядра по Групі. Це гарантує прозорість і логіку управлінських рішень для всіх.

Як часто Ви особисто зустрічаєтесь з керівництвом АПЗ?

 

Разом з Міхаелем Бертрамом зустрічаємось 2-3 рази на рік із керівництвом кожного АПЗ, елеватору та менеджерами АП-продукту.

 

Чи плануєте розширювати земельний банк і яка Ваша позиція щодо земельної реформи?

 

Земельний банк створювався з 2006 по 2008 роки. Зараз ми його оптимізуємо відповідно до фінансових показників. Планів розширення немає.

 

До земельної реформи готові. Наші орендодавці нас поважають, бо ми займаємо активну позицію у своїх сільрадах, допомагаємо громадам розвиватися.

 

Про Марію Богданівну Осику

 

Марія Осика приєдналася до NCH у 2007 році. До сфери відповідальності Марії Осики входять управління портфелем агробізнесу NCH в Україні (Група компаній «Агропросперіс») і визначення нових напрямків для інвестицій в агросектор України. До NCH Марія Осика очолювала Monsanto Україна. Марія Осика отримала ступінь магістра економіки у Центральному європейському університеті в Празі та ступінь MBA в бізнес-школі Р.Гуезуета університету Еморі (США).

 

© 2020 Група компаній «Агропросперіс». Всі права захищені.

Умови використання